POSJET POLJSKIH PROIZVOĐAČA I OBRTNIKA ZADRUŽNOM SAVEZU DALMACIJE

Dana 9. listopada 2024. godine Zadružni savez Dalmacije ugostio je delegaciju poljskih obrtnika i predstavnika Lubuske županije koji su od 7.-10. listopada boravili na području Dalmacije, radi razmjene iskustava i primjera dobre prakse.
Delegaciju sastavljenu od obrtnika koji proizvode mliječne proizvode, prirodu kozmetiku, pivo, med, pekarske proizvode te jestiva ekološka ulja predvodili su zamjenik lubuskog župana, gospodin Zbigniew Kolodziej te Monika Nowicka, zamjenica pročelnika za razvoj ruralnih područja. Uz prigodan razgovor djelatnici Zadružnog saveza Dalmacije su posjetiteljima iz Poljske upriličili Malu školu kušanja maslinovih ulja, putem koje su ih nastojali upoznati kako razlikovati dobra maslinova ulja od lampante maslinovih ulja. Uz to su im predstavili i vina najpoznatijih dalmatinskih sorti; pošipa i plavca malog.
Ovom prilikom predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije, Lordan Ljubenkov, nazočne je upoznao sa tradicijom zadružnog poduzetništva u Dalmaciji koja ove godine obilježava 160 obljetnicu osnivanja prve zadruge u Dalmaciji i to Blagajne uzajamne vjeresije u Korčuli, osnovane davne 1864. godine.
„U svom djelovanju nastojimo osvijestiti da je udruživanje način na koji možemo značajno unaprijediti poljoprivrednu proizvodnju. Zadruge nam svjedoče o tome. Ove godine obilježavamo 160 godina od osnivanja prve zadruge na otoku Korčuli.“, istaknuo je Ljubenkov.
U razgovoru sa posjetiteljima saznali smo da većina voća i povrća kojim se opskrbljuje europsko tržište, pa tako i hrvatsko, dolazi upravo iz Poljske u kojoj se poljoprivredom bavi oko 4 milijuna ljudi. Kao i u Hrvatskoj, i u Poljskoj su posjedi poljoprivrednika razmjerno mali, ali s dobrim rezultatima, tako da je u Poljskoj samo oko 4% poljoprivrednih površina neobrađeno.
Uspješni rezultati u poljskoj proizvodnji nalaze se u trudu i radu prvenstveno obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava čiji je razvoj započeo završetkom komunističke ere, nakon koje im je država odlučila podijeliti zemlju. OPG-ova je iz godine u godinu bilo sve više, a trenutno zauzimaju više od 70 posto od ukupnog broja gospodarstava u toj zemlji. Razlog ovakvog uspjeha poljske poljoprivrede je u udruživanju proizvođača čime su značajno podigli razinu konkurentnosti te snažno povećali sve ključne proizvodnje i prinose posebice u stočarstvu i voćarstvu.
Degustacijom dalmatinskih vina i maslinovih ulja poljske kolege su se uvjerile da u Dalmaciji, pa tako i Hrvatskoj, imamo izvrsne i kvalitetne proizvode, te su nam jednoglasno naglasili kako nam je za razvoj poljoprivrede potrebno još jače povezivanje i udruživanje, a jedan od najboljih modela za ostvarenje tih ciljeva su upravo zadruge.

Sabatina 2023.

Noćnjak 2024.